Jak ułatwić korzystanie z prysznicu osobom z dysfunkcjami ruchowymi?

Seniorzy wielokrotnie skarżą się na problemy, które dotykają ich w życiu codziennym. Ograniczenia związane z poruszaniem się i wykonywaniem prostych aktywności powodują, iż seniorzy czują się zbytecznym bagażem. Co zrobić, aby ułatwić im normalne funkcjonowanie?

Jakie przeciwności spotykają seniorów?

Ograniczenia, z jakimi zmagają się seniorzy, mocno utrudniają im normalne życie. Problemy owe najczęściej wiążą się z osłabiającą się kondycją ruchową. To, co nie sprawiało im kiedyś żadnego kłopotu, po kilku latach może okazać się trudnością nie do przejścia. Wchodzenie po schodach bądź pokonanie kilkudziesięciu metrów to trudności z którymi ludzie starsi spotykają się regularnie. Ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu czekają na osoby starsze nie tylko poza domem. Dodatkowo we własnych czterech ścianach napotykają ogrom problemów. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że tak drobne czynności jak przygotowanie obiadu lub wzięcie kąpieli, dla seniora mogą kojarzyć się z dużymi problemami. Ograniczenia fizyczne w znacznym stopniu wpływają na życie emocjonalne seniorów. Czują się oni samotni z własnymi problemami, niekiedy wstydzą się prosić rodziny o pomoc. Osoby starsze boli, że to, co niegdyś było dla nich powszedniością, aktualnie jest trudnością nie do pominięcia. Nie zawsze jednak ograniczenia płynące z podeszłego wieku muszą tak mocno ograniczać seniorów. Żeby normalne życie seniorów nie było tak dotkliwe, należy rozglądnąć się za przyborami ułatwiającymi najprostsze czynności.

Bezpieczna łazienka

W polepszaniu jakości życia seniorów wesprą na pozór banalne akcesoria. Najpowszechniejszym problemem ludzi starszych jest samodzielne korzystanie z łazienki. Wyjątkową możliwością na usprawnienie kąpieli będzie siedzisko pod prysznic. Nie sprawia ono problemów z montażem, pasuje do dowolnego modelu prysznicu. To również niewielki wydatek. Siedzisko pod prysznic jest tanie, tak samo jak jego montaż. Bez wątpienia natomiast ułatwi ono seniorom czynności związane z codzienną toaletą. Siedzisko pod prysznic powoduje, iż senior może pod prysznicem się rozluźnić. Podpora dla ciała zwiększa bezpieczeństwo oraz ogranicza możliwość upadku. Toaleta w pozycji siedzącej jest o wiele łatwiejsza aniżeli wymuszone długotrwałe stanie w jednej pozycji. Dla seniorów może to być bowiem czynność sprawiająca mnóstwo problemów. Dla seniorów, którzy w łazience posiadają wannę, siedzisko również będzie rewelacyjnym rozwiązaniem. Dodatkowym udogodnieniem będzie także wyposażenie łazienki seniora w specjalne uchwyty, które zapewnią mu bezproblemowe poruszanie się oraz podciąganie.