X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Badania: wpływ ojcowskiego zaangażowania w rodzicielstwo a jego stan psychiczny

23 Paź 2020
źródło: www.dnaindia.com

Według najnowszych badań, zaangażowanie ojca w rodzicielstwo niemowlęcia wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia u niego stanów i objawów depresyjnych, w pierwszym roku życia dziecka.

Przedmiotowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychiatry.

Badacze przeprowadzili wywiady domowe z 881 ojcami o niskich dochodach, zróżnicowanymi etnicznie i rasowo, z 5 różnych miejsc w USA, miesiąc po urodzeniu dziecka. Kontrolowano zmienne społeczne i demograficzne. Zbadali trzy wskaźniki rodzicielstwa: czas ojca spędzony z niemowlęciem, samoskuteczność rodzicielstwa i wsparcie materialne dla niemowlęcia.

Oprócz tego oceniano również objawy depresyjne ze strony ojca w regularnych odstępach czasu (1, 6 i 12 miesięcy po urodzeniu) przy użyciu skali depresji poporodowej w Edynburgu.

Autorzy odkryli, że wszystkie trzy wskaźniki - większa ilość czasu, jaką ojcowie spędzili z noworodkiem, samoskuteczność rodzicielstwa i zdolność do zapewnienia wsparcia materialnego - przewidywały niższe wskaźniki objawów depresyjnych u ojców w następnym roku. Autorzy odkryli również, że tylko samoskuteczność rodzicielstwa wiązała się z wyższym ryzykiem depresji klinicznej, a odsetek ojców z objawami wskazującymi na depresję kliniczną wynosił 10% po 1 miesiącu, 15% po 6 miesiącach i 12% po 12 miesiącach.

"Odkryliśmy, że ojcowie, którzy byli bardziej zaangażowani w wychowanie ich niemowląt wkrótce po urodzeniu, byli mniej przygnębieni i depresyjni w późniejszych miesiącach". -powiedział dr Olajide N. Bamishigbin Jr, adiunkt psychologii na California State University. "Nasze badanie wykazało kilka powodów, dla których większe zaangażowanie ojca w rodzicielstwo doprowadziłoby do mniejszej depresji u ojców. Na przykład ojcowie, którzy są bardziej zaangażowani w okresie niemowlęcym, mogą czuć się bardziej kompetentni jako rodzice i być bardziej zadowoleni ze swojej roli rodziców w późniejszym czasie, co może przyczynić się do niższych objawów depresyjnych."

Wyniki tego badania mają istotny wpływ na przyszłe badania nad pozytywnym wpływem wczesnego zaangażowania w wychowanie potomstwa. Będą ukazywały związki między samoskutecznością rodziców a depresją oraz relacją między depresją ojcowską i matczyną.

Polecamy także:

Doświadczona francuska marka dla maluchów wchodzi na rynek polski

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera