X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Czy plastikowe zabawki są bezpieczne? - najnowsza kontrola UOKiK

21 Lip 2020
źródło: https://www.uokik.gov.pl/

W Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi przeprowadzono 78 badań laboratoryjnych plastikowych zabawek pod kątem występowania w nich ftalanów.

Poniżej przedstawiamy wyniki badania.

Według zgromadzonych informacji w 20 zabawkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów w ilości 45,1 ±5,0%. Głównymi zabawkami, w których zauważono zbyt duże stężenie tej substancji były w lalki (13 przypadków).

źródło: uokik.gov.pl

Inspektorzy z łódzkiego laboratorium stwierdzili w 6 przypadkach niezgodności formalne (np. brak informacji umożliwiających identyfikację zabawki, brak informacji identyfikujących producenta oraz importera). W lalkach, czyli najbardziej niebezpiecznej grupy wśród badanych zabawek, podwyższoną zawartość ftalanów stwierdzono w miękkich częściach wykonanych z PCW, takich jak np. głowy.

źródło: uokik.gov.pl

Względem przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie niebezpiecznych zabawek do obrotu, wystosowano wniosek o  podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Wydano 1 decyzję zakazującą udostępniania zabawki. Jednocześnie skierowano 9 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wraz z laboratoriami w całej Polsce prowadzi badania pod nazwą #bezpiecznezabawki. Celem weryfikacji nieprawidłowości w branży dziecięcej. Statystyki na temat innych wyników badań UOKiK można znaleźć w naszym dziale raporty.

autor: Daria Kania-Baran

***

Polecamy także:

Druga generacja najlżejszego wózka miejsko-terenowego - Bugaboo Fox 2

Druga generacja najlżejszego wózka miejsko-terenowego - Bugaboo Fox 2

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera