W Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi przeprowadzono 78 badań laboratoryjnych plastikowych zabawek pod kątem występowania w nich ftalanów.
Poniżej przedstawiamy wyniki badania.
Według zgromadzonych informacji w 20 zabawkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów w ilości 45,1 ±5,0%. Głównymi zabawkami, w których zauważono zbyt duże stężenie tej substancji były w lalki (13 przypadków).
Inspektorzy z łódzkiego laboratorium stwierdzili w 6 przypadkach niezgodności formalne (np. brak informacji umożliwiających identyfikację zabawki, brak informacji identyfikujących producenta oraz importera). W lalkach, czyli najbardziej niebezpiecznej grupy wśród badanych zabawek, podwyższoną zawartość ftalanów stwierdzono w miękkich częściach wykonanych z PCW, takich jak np. głowy.
Względem przedsiębiorców, odpowiedzialnych za wprowadzenie niebezpiecznych zabawek do obrotu, wystosowano wniosek o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Wydano 1 decyzję zakazującą udostępniania zabawki. Jednocześnie skierowano 9 wniosków o wszczęcie postępowań administracyjnych.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wraz z laboratoriami w całej Polsce prowadzi badania pod nazwą #bezpiecznezabawki. Celem weryfikacji nieprawidłowości w branży dziecięcej. Statystyki na temat innych wyników badań UOKiK można znaleźć w naszym dziale raporty.
***
Polecamy także:
Druga generacja najlżejszego wózka miejsko-terenowego - Bugaboo Fox 2