X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Figelo - więcej niż domowy plac zabaw

09 lip 2020
foto: figelo.com

Krzysztof Wnęk - mąż jednej żony i ojciec 3 synów, twórca marki Figelo promującej rodzinny, aktywny rozwój dzieci celem poprawy kondycji fizycznej dorastającego społeczeństwa.

Wyjątkowy wywiad z założycielem marki Figelo.

Figelo - więcej niż domowy plac zabaw

***

Spodobał Nam się opis na Państwa stronie: Stworzyliśmy Figelo w odpowiedzi na "deficyt trzepaka". No właśnie, skąd pomysł na tak kreatywny biznes? Naprawdę zaczęło się od "trzepaka"?

Wszystko zaczęło się od tego, że zostaliśmy rodzicami i obserwując rozwój naszych trzech synów oraz ich rówieśników zauważyliśmy jak wielki deficyt ruchu mają obecnie dzieci, co przekłada się na nadwagę, wady postawy, problemy z koncentracją oraz w konsekwencji różnego rodzaju dysfunkcje emocjonalne. Standardowy dzień współczesnego dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pozostawia niewiele miejsca na rozładowanie energii i emocji, których w dziecku jest tyle, co w wulkanie. W szkole i przedszkolu najważniejsze jest, aby dziecko było grzeczne, posłuszne i skoncentrowane na zadanych ćwiczeniach.

Popołudniami z kolei rodzice rozwożą dzieciaki na zajęcia dodatkowe, gdzie podobnie jak w szkole lub przedszkolu mają się skupić na nauce. Następnie - zazwyczaj w godzinach późno popołudniowych lub wieczornych wracają do domu, gdzie odrabiają lekcje przygotowując się na następny dzień.

Mamy do czynienia z syndromem „zapracowanego dziecka” - nie ma miejsca na kreatywną nudę i ruch, które są bardzo potrzebne dla jego zdrowego rozwoju. Gdy my byliśmy dziećmi, to popołudnia spędzaliśmy na zabawie z rówieśnikami z sąsiedztwa, gdzie trzepak był głównym punktem zbornym i centrum popołudniowego życia towarzyskiego. Gimnastyka (jako zabawa) była naturalnym elementem spędzania czasu razem.
Teraz dzieci nie maja czasu by wyjść na zewnątrz, rodzice - szczególnie w dużych miastach - boją się puszczać dzieci na zewnątrz bez nadzoru, a na dodatek nie ma trzepaków. Stąd termin „deficyt trzepaka”.

Figelo - więcej niż domowy plac zabaw

Jak widać okazał się strzałem w dziesiątkę! Dostali Państwo złotą nagrodę i tytuł "Zabawki Roku". Atutem Figelo okazała się jego wielofunkcyjność?

Każdy produkt, który rozwiązuje skutecznie konkretny, ważny problem większej grupy społecznej - a to właśnie oferuje Figelo - jest „strzałem w dziesiątkę”. Rośnie nam stopa życiowa i rozwijamy się ekonomicznie jako społeczeństwo, ale wydaje się, że nie uczymy się od rozwiniętych krajów, gdzie wraz ze wzrostem zamożności pojawiły się różnego rodzaju choroby cywilizacyjne. Jedną z nich jest nadwaga i otyłość - według ostatnich badań wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Wspomniany wcześniej pęd i ciśnienie na naukę, niezdrowe nawyki żywieniowe bogate w cukier i brak regularnej aktywności fizycznej sprawiają, że nasze dzieciaki szybko tyją i co gorsza, „programują” nadwagę w swoim organizmie na dorosłe życie. A to sprawi, że za 15 - 20 lat będziemy mieli schorowane społeczeństwo, które zamiast budować gospodarkę będzie jej obciążeniem.

Najlepszym (i chyba jedynym skutecznym) sposobem wyeliminowania złych nawyków jest zamiana ich na dobre. Recepta brzmi prosto, ale często słyszymy od rodziców pytanie: „ale jak zmusić dzieci do ćwiczenia”? Nasza recepta jest prosta - po pierwsze nie „zmusić” tylko „zachęcić”, a po drugie przedstawić im atrakcyjna alternatywę, która będzie zabawą, bo dzieci uwielbiają się bawić. To jest właśnie Figelo -  gimnastyka „zaszyta” z wyśmienitej, naturalnej zabawie.

Figelo - więcej niż domowy plac zabaw

Myślę, że tytuł Zabawka Roku za domowy plac zabaw został nam przyznany za połączenie funkcjonalności z praktycznością, bo rozwiązania, które zastosowaliśmy sprawiają, że nasz zestaw jest dopasowany dla dzieci od ok 1 roku życia i rośnie razem z dzieckiem aż do ok 11-12 roku życia. Czyli to inwestycja w zdrowie dziecka, która wspiera rozwój pociech przez ok 10 lat.

Dodatkowo wiemy, że warunki mieszkaniowe statycznej, polskiej rodziny też są skromne, dlatego Figelo jest tak zaprojektowane, aby zmieściło się nawet w 40 metrowym mieszkaniu. Jak to możliwe? Poprzez modułowość i prostotę montażu. Wiemy, że zazwyczaj dzieckiem w domu przez cały dzień opiekuje się mama, babcia lub niania, dlatego zaprojektowaliśmy rozwiązania, które pozwalają złożyć i rozłożyć Figelo w ciągu 3 minut, tak by zwolnić przestrzeń w domu.

Figelo zawiera wszystkie istotne akcesoria dobrego placu zabaw - jest tu: huśtawka, zjeżdżalnia, przeplotnia, lina oraz ścianka do wspinaczki, drabinka do gimnastyki oraz takie akcesoria dodatkowe jak tor dla samochodzików, czy namiot. W myśl zasady „Jedno Figelo" - wiele możliwości.”

Zauważyłam, że Państwa plac zabaw jest także rekomendowany przez fizjoterapeutów. W takim razie Figelo to nie tylko zabawa?

Jak wcześniej wspominałem poprzez Figelo w zabawie „zaszyliśmy” gimnastykę, ruch, które są kluczowym elementem zdrowego rozwoju dzieci. Jako rodzice i użytkownicy Figelo widzieliśmy ile dobra w rozwój naszych synów to wnosi, ale było to intuicyjne. Dopiero zainteresowanie się Figelo przez osoby z branży fizjoterapii i rehabilitacji dziecięcej uświadomiło nam na bardzo ruch jest powiązany i warunkuje zdrowy rozwój zarówno fizyczny, jak i emocjonalny dzieci.

Dla przykładu: wspinanie nie tylko rozwija mięśnie, ale również stymuluje rozwój połączeń pomiędzy półkulami mózgowymi i wspiera poczucie pewności siebie, natomiast regularne huśtanie od wieku niemowlęcego stymuluje rozwój błędnika, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej.

Figelo - więcej niż domowy plac zabaw

W branży dziecięcej kreatywność wygrywa. Mam wrażenie, że sklepy/marki bez pomysłu nie mają szans się przebić w ilości ofert dedykowanych dzieciom. Ciężko było znaleźć własną niszę?

W naszym przypadku sprawdziło się powiedzenie „potrzeba matką wynalazków”. Pojawił się konkretny problem, z którym zmierzyliśmy się jako rodzice i którego satysfakcjonującego rozwiązania nie znaleźliśmy na rynku. Następnie okazało się, że to nie tylko nasz problem, lecz ogólny problem rodziców, co ujawniło niszę. Wtedy podeszliśmy do tworzenia produktu tak, jakbyśmy sami byli odbiorcą - nacisk na bezkompromisową jakość, dizajn, funkcjonalność oraz przyjazny dla domu (ekologia). Stworzyliśmy produkt, który jest unikatowy w skali Europy, co pozwoliło nam na zastrzeżenie wzoru, a dalej to już poszło.

Figelo - więcej niż domowy plac zabawJakie plany na przyszłość?

Bardzo nas cieszy tytuł Zabawki Roku i Nagroda Rodziców, niemniej największym naszym wyróżnieniem jest zadowolenie naszych klientów, z dumą i radością cieszymy się 100% satysfakcją naszych klientów. To nas motywuje do rozwoju i wprowadzania kolejnych usprawnień oraz produktów. Ostatnio dodaliśmy do naszej oferty komplementarny produkt - modułowa ścianka wspinaczkowa dla dzieci, która pozwala urządzić z Figelo cały pokój do wspinaczki. Dzieci rosną, a razem z tym nowe pomysły się pojawiają.

Po „poligonie” na runku polskim zamierzamy wprowadzić Figelo na rynki zagraniczne, gdzie podobnie jak w Polsce rodzice dostrzegają deficyt ruchu.
Dodatkowo okres pandemii wprowadził kolejne ograniczenia w aktywności fizycznej dzieci, czemu również za pobiega Figelo - jak to powiedziała jedna z naszych klientek „kto ma w domu Figelo, temu pandemia nie jest straszna”. Zapewne z 2 powodów - nie tylko dlatego, że dzieciaki nie nudzą się, ale przede wszystkim dlatego, że poprzez regularny ruch podnosi się ich odporność.

rozmawiała: Dorota Kubańska

***

Polecamy także:

Fotografia dziecięca jako top biznes! - rozmowa z Elą Kubat, studio Elefantti

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera