X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Ile Polacy przeznaczą na wyprawkę szkolną? - ogólnopolskie badanie

06 wrz 2020
źródło: materiały prasowe

Według ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez UCE RESARCH i Grupę BLIX, co trzeci ankietowany przeznaczy na wyprawkę szkolną mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Nie zmienia to jednak faktu, że tylko co piąty rodzic planuje zmieścić się w kwocie 300 zł.

Czy wpływ na tak ostrożne zarządzanie domowym budżetem ma pandemia koronawirusa?

Jak pokazują badania 2/3 zapytanych rodziców nie deklaruje związku pomiędzy przeznaczoną kwotą a wpływem pandemii na ich sytuację finansową. 44,7% badanych zmniejsza wydatki z powodu ostrożności. Zapowiadana druga fala pandemii może spowodować powrót do lekcji zdalnych. Rodzice wychodzą z założenia, że do takich zajęć nie potrzeba tak bogatego ekwipunku, jak do nauki stacjonarnej, co nie jest do końca prawdą.

Internetowe nauczanie obejmuje przecież także zajęcia twórcze, jak plastyka czy technika, a wykonaną pracę należy zaprezentować nauczycielowi w formie zdjęcia lub filmu. Wiążę się to również z koniecznością inwestycji w sprzęt, taki jak laptop lub tablet, by móc uczestniczyć w e-lekcjach. Takich zakupów oczywiście nie robimy każdego roku, jednak czas zamknięcia szkół pokazał, jak znaczącą rolę w domowej edukacji może odgrywać dobrej jakości sprzęt, czy szybkie łącze internetowe.

Kolejną grupę rodziców, planujących zmniejszyć szkolne wydatki, stanowią ci, którzy dostrzegają zmniejszenie potrzeb dziecka. Nie ulega wątpliwości, że wyprawka ucznia starszej klasy nie wymaga już tak dużej liczby przyborów, co ucznia klasy młodszej.

Znajdują się jednak również tacy, którzy na szkolną wyprawkę przeznaczą więcej pieniędzy niż w latach ubiegłych. 53,8% procent z nich uważa, że w nadchodzącym roku szkolnym ich dziecko będzie potrzebowało bardziej rozbudowanej wyprawki. 46,2% zauważa ogólny wzrost cen artykułów w sklepach, stąd decyzja o zwiększeniu wyprawkowego budżetu.

Większość badanych zadeklarowała, że w tym roku na wyprawkę szkolną nie zamierza przekroczyć więcej niż 500 zł. Znajdą się jednak tacy, którzy przewidują wydatek rzędu 1000 zł.

W obu tych przypadkach pieniądze z rządowego programu „Dobry start” nie pokryją w całości planowanych wydatków.

Polecamy także:

Ekowyprawka szkolna? - to powinno się znaleźć w wyposażeniu Twojego sklepu!

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera