X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Naturalne ubranka dla dzieci - czy warto je mieć w swojej ofercie?

13 Lip 2020
źródło: https://littlevintage.pl

Do niedawna len to był tkaniną, która kojarzyła się z gryzącym kawałkiem materiału o szaroburym kolorze. Batyst pamiętają nasze mamy i babcie. Ubranka tego typu nosiłyśmy jako małe dzieci. Teraz, dekady później, naturalne tkaniny przeżywają prawdziwy renesans. Okazuje się, że technologia produkcji tkanin pozwala na stworzenie lnu tak miękkiego, delikatnego i przyjaznego skórze, że w zabójczym tempie zyskuje on rzeszę wielbicieli. Czy sprawdza się również w produkcji ubranek dla dzieci? Czy warto je posiadać w swojej ofercie? 

Inwestycja w dobrej jakości ubranka to bezpieczeństwo i wygoda dla naszych pociech. To także odpowiedzialne podejście do środowiska i postawienie się w opozycji do szybkiej mody i wyrzucanych po sezonie ubrań. Firmy coraz częściej w swoim asortymencie, stawiają na naturalne tkaniny.

Naturalne ubranka dla dzieci - czy warto je mieć w swojej ofercie?

Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym materiałom i poznajmy ich zalety w produkcji odzieży dziecięcej.

W pierwszej kolejności - len. Co go wyróżnia?

  • Jest superwytrzymały, co przy tysiąckrotnym praniu dziecięcych ubranek ma ogromne znaczenie. Trzyma formę, nie przekręca się na szwach, generalnie jest nie do zdarcia.
  • Jest przewiewny. Przewiewny to takie fajne słowo, które uwielbiają nasze mamy i babcie. W rzeczywistości ma to znaczenie – przecież skóra musi mieć możliwość odprowadzenia ciepła. Termoregulacja u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, musimy więc pomóc im regulować temperaturę ciała, by nie pociły się za bardzo.
  • Len hamuje rozwój bakterii i grzybów, jest antyalergiczny, nie przepuszcza też szkodliwego promieniowania UV.
  • Ze wszystkich tkanin naturalnych len ma najwyższą higroskopijność, czyli wchłania najwięcej wilgoci ze skóry, przy czym sam pozostaje suchy.
  • Jest biodegradowalny.
  • Jest łatwy w użytkowaniu, a z każdym praniem staje się coraz bardziej miękki!

A co jeśli nie len? Stara, dobra bawełna również się sprawdzi. Obecnie, coraz bardziej popularna staje się bawełna organiczna.

Bawełna organiczna to bawełna hodowana i produkowana w określony sposób. Uprawa bawełny organicznej przebiega bez użycia agresywnych środków ochrony roślin, pestycydów, herbicydów i nasion modyfikowanych genetycznie. Tradycyjna bawełna jest barwiona środkami chemicznymi oraz poddawana działaniu środków uszlachetniających. Bawełna organiczna nie wymaga takich zabiegów, a barwienie odbywa się z zastosowaniem naturalnych środków, jak na przykład mieszanki glin.

Jakie inne zalety ma bawełna organiczna?

  • jest antyalergiczna,
  • bezpieczna nawet dla noworodków i wcześniaków,
  • delikatna i miła w dotyku,
  • jest przewiewna dzięki czemu zapewnia właściwy komfort termiczny.

Kupując i sprzedając odzież z bawełny organicznej, należy zwracać uwagę na certyfikaty. Najbardziej wiarygodnym, w przypadku odzieży organicznej, jest GOTS (Global Organic Textile Standards). Ubranka z certyfikatem GOTS są produkowane w co najmniej 95% z włókien organicznych, a przy ich produkcji muszą być spełnione standardy, nie tylko w zakresie ochrony środowiska, ale także standardy socjalne w stosunku do pracowników.

Polecamy także:

Tekstylia bambusowe – HIT sezonu letniego, który podbija rynek dziecięcych ubranek

Tekstylia bambusowe – HIT sezonu letniego, który podbija rynek dziecięcych ubranek

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera