X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Opiekunka na wagę złota - raport polskiego rynku niań

12 Paź 2020
źródło: biznes.newseria.pl, niania.pl

Średnia stawka godzinowa niań wzrosła w 2019 roku o 2,86 zł w stosunku do 2018 roku i wyniosła 15,59 zł. To o 73% większy wzrost niż w roku poprzednim (o 1,65 zł) i największy od 2013 roku – wynika z danych serwisu Niania.pl. Na wzrost stawki niań wpływa konkurencyjność ogłoszeń. Od lat zauważalny jest deficyt niań na rynku, to rodzice muszą walczyć o opiekunki dla swoich pociech, a nie odwrotnie.

Z raportu serwisu Niania.pl „Rynek niań w Polsce w 2019 roku” wynika, że stawka godzinowa niań w kraju wzrosła od 2018 roku średnio o 2,86 zł. Wzrost stawki opiekunek odnotowano na poziomie całego kraju, województw oraz ich największych miast. Po części wzrost stawki dla niań może sugerować, że istnieje wysokie zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jednocześnie popyt nadal przewyższa podaż.

„Z roku na rok rodzice są skłonni płacić nianiom coraz więcej. Zdaje się to odzwierciedlać rywalizację o nianie. Nie chodzi jedynie o to, że wciąż jest mniej niań poszukujących pracy niż rodziców poszukujących niani. Choć to rzeczywiście się nie zmienia. Istotny jest również fakt, że rodzice pragną zatrudnić jak najlepszą w ich oczach osobę, więc są w stanie zapłacić za to więcej” – tłumaczy Monika Perkowska, ekspert Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży.

Najwyższy wzrost stawki niań

W 2019 roku stawka godzinowa niań w Polsce wynosiła średnio 15,59 zł netto. Był to wzrost o 2,86 zł w stosunku do 2018 roku. To największy wzrost od kilku lat. Od 2013 roku rokrocznie zarobki niań wzrastały średnio o 1,04 zł – od braku wzrostu w 2017 roku po 2,86 zł w 2019 roku.

„Pracodawcy coraz bardziej doceniają kompetentnego, godnego zaufania pracownika i zdają sobie sprawę, iż coraz trudniej takiego znaleźć. Nie inaczej sytuacja ma się w przypadku rodziców poszukujących opiekunki, którą zatrudnią do opieki nad ich dzieckiem. Nacisk na doświadczenie i odpowiedzialność kandydata jest tym większy i zrozumiały, że chodzi o powierzenie niani najważniejszej dla rodziców osoby. Wydaje się więc logiczne, że rodzice są skłonni walczyć o możliwie najlepszą kandydatkę na opiekunkę, również poprzez oferowanie wyższej stawki. Tym samym wpływają na wzrost zarobków niań” – tłumaczy Monika Perkowska.

Różnice w skali województw

Na najwyższe zarobki mogą liczyć opiekunki w województwach takich jak: mazowieckie (średnio 18,33 zł), dolnośląskie (16,23 zł) oraz pomorskie (15,50 zł). Najniższe stawki godzinowe obowiązują w podlaskim (12,57 zł), podkarpackim (12,75 zł) oraz lubelskim (12,92 zł).

„Na stawki w poszczególnych województwach wpływać może ogólny stan rynku pracy w danym rejonie. Im więcej rodziców potrzebuje wsparcia w opiece nad pociechami, tym większe będą oferować stawki” – komentuje Monika Perkowska.

Warto zauważyć, że w największym mieście każdego województwa średnia stawka opiekunki jest wyższa niż w całym województwie. W Warszawie nianie zarabiają średnio 19,04 zł za godzinę, we Wrocławiu 17,22 zł, zaś w Gdańsku 16,25 zł. Ta zależność obowiązuje też w tych częściach kraju, w których stawki niań są najniższe. W Białymstoku stawka za godzinę opieki nad dzieckiem wzrasta do 12,79 zł, w Rzeszowie 13,50 zł, zaś w Lublinie do 13,41 zł.

Jedynym wyjątkiem są województwa warmińsko-mazurskie i kujawsko pomorskie. Tam nianie zarabiają tyle samo w skali województwa, co jego największego miasta, odpowiednio: 12,97 zł w Olsztynie i 13,40 zł w Bydgoszczy. Szczegółowe dane dotyczące każdego z województw i miast zostały zobrazowane na poniższej mapie.

„Wydaje się naturalne, że na najwyższe stawki mogą liczyć nianie podejmujące się pracy w dużych miastach, gdzie dochodzi do kumulacji ludności. Dodatkowo migranci z całego województwa czy nawet kraju, pozbawieni pomocy rodziny, decydują się na zatrudnienie obcej osoby. Wówczas nianie są na wagę złota i dlatego ich stawki ciągle rosną” – podsumowuje Monika Perkowska.

Polecamy także:

Sklep w czasach koronawirusa - artykuł eksperta

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera