X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sklep w czasach koronawirusa - artykuł eksperta

09 Paź 2020

W ostatnich miesiącach dużej rangi nabiera stwierdzenie „musisz być online”. Do tej pory jednak wielu polskich właścicieli tradycyjnych sklepów opierało się przed podjęciem kolejnego kroku. Kroku ku rozwojowi biznesu, a mianowicie przed stworzeniem odpowiednika sklepu stacjonarnego działającego na dużo większą skalę – sklepu online.

Właściciele sklepów stacjonarnych obawiali się przede wszystkim kosztów stworzenia i wypromowania takiego sklepu. Nie patrzyli natomiast na to, że sklep działający online może obsługiwać dużo większą liczbę klientów, niż sklep stacjonarny.

Sytuację tę zmieniła diametralnie kwestia związana z koronawirusem. Z obostrzeniami wynikającymi z coraz szerzej rozprzestrzeniającej się choroby. „Jak grzyby po deszczu” zaczęły powstawać nowe sklepy online. Zaczęliśmy obserwować szybkie ruchy zmierzające do zaistnienia online dużych, jak i małych podmiotów.

Do tej pory odsetek kupujących online wahał się między 50 a 60% populacji korzystającej z Internetu w Polsce. Co ważne, ostatnie tygodnie pokazały, że preferencje użytkowników można bardzo szybko zmienić, choć czasem ta zmiana wynikała po prostu z odgórnego zamknięcia przestrzeni handlowej w „offline”.

Polscy konsumenci dość szybko przerzucili się w świat online. Obecnie ponad 70% internautów dokonuje zakupów w sklepach online. Co ważne, spore grono z nich nie wyobraża sobie powrotu do zakupów w formie tradycyjnej. Do zakupów dokonywanych w centrach handlowych czy alejach handlowych dużych miast. Klienci dostrzegli szereg profitów płynących z tego rodzaju zakupów – dłuższy czas na decyzję, możliwość porównania cen, możliwość zwrotu towaru.

Czy warto teraz rozpocząć działania online?

Wielu przedsiębiorców już rozpoczęło swoje działania online zaraz na początku pandemii, dlatego grono nowych zadaje sobie to pytanie. I traci czas! Preferencje dotyczące zakupów online nie zmienią się tak szybko. Dlatego nie warto tracić czasu, warto podjąć tę decyzję. Jeśli powstanie dobry sklep online – będzie to dobra decyzja. Decyzja, która pozwoli na rozwój biznesu, a co można powiedzieć najważniejsze - biznesu, który stanie się odporny na rynkowe nakazy i zakazy. Biznesu, który umożliwi sprzedaż poza granicami miasta, województwa i stanie się ogólnopolskim.

Artykuł eksperta:

Agata Wojcik

Informatyk ekonomiczny z ponad 14 letnim stażem. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w marketingu internetowym. Od ponad 9 lat pozycjonuje strony internetowe.

Pomaga biznesom małym i dużym zaistnieć w wyszukiwarce, a co za tym idzie – docierać do coraz większej liczby ich klientów.

Posiada 3 firmy – 2 w Wielkiej Brytanii oraz 1 w Polsce. Pierwsza powstała w 2014 roku.

Nabyte doświadczenie zawodowe doskonale wykorzystuje w firmach klientów, jak również w swoich biznesach.

Kobieta dobrze zorganizowana, która wie co chce osiągnąć w życiu. Wyznacza sobie ambitne cele, do których potem skutecznie zmierza. Stale podnosi swoje kwalifikacje, dba o rozwój osobisty. Wolny czas poświęca na czytanie książek, prace w ogrodzie i słuchanie muzyki. Uwielbia uszczęśliwiać ludzi. Prywatnie żona i mama 3 dzieci.

Polecamy także:

Grupa LEGO zaprezentowała swoje wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera