W ostatnich miesiącach dużej rangi nabiera stwierdzenie „musisz być online”. Do tej pory jednak wielu polskich właścicieli tradycyjnych sklepów opierało się przed podjęciem kolejnego kroku. Kroku ku rozwojowi biznesu, a mianowicie przed stworzeniem odpowiednika sklepu stacjonarnego działającego na dużo większą skalę – sklepu online.
Właściciele sklepów stacjonarnych obawiali się przede wszystkim kosztów stworzenia i wypromowania takiego sklepu. Nie patrzyli natomiast na to, że sklep działający online może obsługiwać dużo większą liczbę klientów, niż sklep stacjonarny.
Sytuację tę zmieniła diametralnie kwestia związana z koronawirusem. Z obostrzeniami wynikającymi z coraz szerzej rozprzestrzeniającej się choroby. „Jak grzyby po deszczu” zaczęły powstawać nowe sklepy online. Zaczęliśmy obserwować szybkie ruchy zmierzające do zaistnienia online dużych, jak i małych podmiotów.
Do tej pory odsetek kupujących online wahał się między 50 a 60% populacji korzystającej z Internetu w Polsce. Co ważne, ostatnie tygodnie pokazały, że preferencje użytkowników można bardzo szybko zmienić, choć czasem ta zmiana wynikała po prostu z odgórnego zamknięcia przestrzeni handlowej w „offline”.
Polscy konsumenci dość szybko przerzucili się w świat online. Obecnie ponad 70% internautów dokonuje zakupów w sklepach online. Co ważne, spore grono z nich nie wyobraża sobie powrotu do zakupów w formie tradycyjnej. Do zakupów dokonywanych w centrach handlowych czy alejach handlowych dużych miast. Klienci dostrzegli szereg profitów płynących z tego rodzaju zakupów – dłuższy czas na decyzję, możliwość porównania cen, możliwość zwrotu towaru.
Wielu przedsiębiorców już rozpoczęło swoje działania online zaraz na początku pandemii, dlatego grono nowych zadaje sobie to pytanie. I traci czas! Preferencje dotyczące zakupów online nie zmienią się tak szybko. Dlatego nie warto tracić czasu, warto podjąć tę decyzję. Jeśli powstanie dobry sklep online – będzie to dobra decyzja. Decyzja, która pozwoli na rozwój biznesu, a co można powiedzieć najważniejsze - biznesu, który stanie się odporny na rynkowe nakazy i zakazy. Biznesu, który umożliwi sprzedaż poza granicami miasta, województwa i stanie się ogólnopolskim.
Artykuł eksperta:
Agata Wojcik
Informatyk ekonomiczny z ponad 14 letnim stażem. W 2009 r. ukończyła studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w marketingu internetowym. Od ponad 9 lat pozycjonuje strony internetowe.
Pomaga biznesom małym i dużym zaistnieć w wyszukiwarce, a co za tym idzie – docierać do coraz większej liczby ich klientów.
Posiada 3 firmy – 2 w Wielkiej Brytanii oraz 1 w Polsce. Pierwsza powstała w 2014 roku.
Nabyte doświadczenie zawodowe doskonale wykorzystuje w firmach klientów, jak również w swoich biznesach.
Kobieta dobrze zorganizowana, która wie co chce osiągnąć w życiu. Wyznacza sobie ambitne cele, do których potem skutecznie zmierza. Stale podnosi swoje kwalifikacje, dba o rozwój osobisty. Wolny czas poświęca na czytanie książek, prace w ogrodzie i słuchanie muzyki. Uwielbia uszczęśliwiać ludzi. Prywatnie żona i mama 3 dzieci.
Polecamy także:
Grupa LEGO zaprezentowała swoje wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku