X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Sklep z zabawkami dla dzieci - pomysł na biznes

29 cze 2020

źródło: infor biznes

Zabawki - asortyment tej kategorii składa się z z tysięcy pozycji dla różnych grup wiekowych, od niemowlęcia po ucznia gimnazjum. Do tej kategorii zaliczamy min. wiele rodzajów klocków, piłek, skakanek, lalek, misiów, samochodów aż po wyrafinowane zabawki elektroniczne. Sklep który odwiedza największa liczba klientów, w swoim asortymencie powinien posiadać zarówno produkty markowe, zabawki ekologiczne oraz "chińską taniochę"

Sklep z zabawkami dla dzieci - pomysł na biznes

Jak to wszystko zebrać w całość? Tak aby biznes funkcjonował?

- Ja od tego mam branżystów. Są to ludzie młodzi, którzy jednak świetnie orientują się w niuansach zabawkarskiego biznesu. Szkoda, że coraz częściej wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej, bo tam lepiej zarabiają, a o następców jest trudno - mówi Jerzy Dobrot, właściciel sklepu BenBaby w Rzeszowie.

Powierzchnia? Lokalizacja ? Czym się kierować ?

Wsparciem finansowym każdego sklepu jest jednocześnie prowadzenie sklepu offline oraz online. Co ważne sklep powinien mieć co najmniej 50 mkw. tak aby asortyment sklepu był zaopatrzony odpowiednio na potrzeby klienta. Współczesny klient lubi duże powierzchnie, bo jednoznacznie im większy sklep, tym większy wybór towaru. Lokalizacja - teoretycznie najlepsze jest centrum miasta, koniecznie musi być parking dla klientów. Wkład finansowy na powierzchnię sklepu w każdym województwie jest inny. W Rzeszowie wynosi 1 tys. zł na mkw. : lokal, towar, pensje pracowników. W Warszawie w porównaniu do Rzeszowa jest znaczni drożnej, możne nawet dwa razy tyle. Należy pamiętać również o drugiej stronie medalu: im lepiej, tym zarazem trudniej. Duża powierzchnia i najlepsza lokalizacja to zarazem większy czynsz i wyższe koszta.

- W sklepach położonych na osiedlach może być ponad dwa razy taniej. Mam u siebie nie tylko zabawki i ubranka dla maluchów, ale także różne zeszyty, bloki, kolorowe kredki, gumki, ołówki czy papier w kratkę i gładki. W pobliżu jest szkoła, która pozwala jakoś przetrwać w naszej branży. Chociaż martwi mnie coraz więcej sklepów z używaną odzieżą dla dzieci. Powstają jak grzyby po deszczu i odbierają nam klientów. Ja sprzedaję tylko rzeczy nowe, głównie polskich producentów. To też forma patriotyzmu - mówi pani Monika, prowadząca od kilku lat taki sklep na jednym z warszawskich osiedli.

Koszty prowadzenia sklepu zwielokrotniają ryzyko i stawiają pod znakiem zapytania rentowność, szczególnie jeśli klientów zabierają duże hipermarkety. Jednocześnie ważnym aspektem jest to, że nieduże sklepy z zabawkami czy odzieżą dziecięca mają nad hipermarketami dużą przewagę. Są nimi, obsługa która może doradzić, pomóc klientowi coś wybrać, zaprezentować zabawkę oraz pokazać jak działa. Natomiast w hipermarketach jest masówka, panuje bezosobowość, a rodzice bardzo często ulegają terrorowi milusińskich, byle było szybciej i taniej.

- W naszej branży panuje olbrzymia konkurencja. Co z tego, że mogę pogadać z klientem, poinstruować, jak działa dana zabawka. On się przygląda uważnie. Potem mówi grzecznie: Dziękuję, ale kupię podobną w hipermarkecie, będzie taniej. My mamy inne zabawki niż wszyscy. Sprowadzamy je z Francji. Są przeznaczone dla różnego wieku - od niemowląt aż po nastolatków. Wszystkie są z atestem i gwarantują dobrą jakość, muszą więc być droższe od chińskiej tandety - mówi właścicielka sklepu Baja w Krakowie.

Decyzja o otwarciu biznesu z kategorią zabawek jest i nadal będzie "na czasie". Warto pamiętać aby skupić się na asortymencie, którego nie ma konkurencja. Branża dziecięca stale się rozwija, a klient coraz częściej poszukuje wyjątkowych produktów, i mocno zwraca uwagę na materiały, certyfikaty ect.

autor: Dorota Kubańska

***

Polecamy także:

Najciekawsze zabawki interaktywne, które warto mieć w ofercie swojego sklepu

Najciekawsze zabawki interaktywne, które warto mieć w ofercie swojego sklepu

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera