X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Te urządzenia pomogą w opiece nad noworodkiem!

05 listopad 2020
źródło: materiały prasowe

Opieka nad nowonarodzonym dzieckiem to ogromne wyzwanie i wielki stres dla każdego rodzica. Do pomocy w tej trudnej roli przychodzą nowatorskie urządzenia. Innowacyjne rozwiązania, wprowadzane na rynek mają zapewnić bezpieczeństwo dziecku i spokój opiekunom.

Detektory/monitory oddechu

Urządzenia przeznaczone dla dzieci do 1 roku życia. Szczególnie zalecane dla noworodków z grupy ryzyka, tj. wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową oraz niską skalą Apgar. Specjalny czujnik monitoruje oddech malucha i ostrzega w przypadku wystąpienia bezdechu.  Jeżeli urządzenie nie wykryje oddechu przez 20 sekund, automatycznie włącza sygnał dźwiękowy. Zapewnia to możliwość natychmiastowej reakcji rodzicom.

Detektory występują w dwóch wersjach:

  • stacjonarne monitory umieszczamy pod materacem w łóżeczku. Płytki sensoryczne analizują liczbę oddechów i przesyłają informację do odbiornika. Odbiornik można zawiesić na łóżeczku lub postawić na komodzie.
  • przenośne monitory doczepiane do pieluszki lub ubranka malucha będą idealne dla rodziców, których dziecko śpi w różnych miejscach. To rozwiązanie dodatkowo po 15sekundach bezdechu uruchamia wibracje, aby pobudzić malca, jeżeli do 5 sekund nadal nie powróci oddech, uruchamia się alarm.

Czujniki do samochodu

Systemy, które nie pozwolą na pozostawienie dziecka samego w samochodzie są standardem zagranicą, a w niektórych krajach obowiązkowym wyposażeniem samochodu. W fazie testów znajduje się obecnie projekt urządzenia, które uniemożliwi zamknięcie drzwi samochodu i uruchomi alarm, gdy w środku pozostanie malec. Prototyp to 3cm urządzenie umieszczane na lusterku wstecznym lub pod sufitem. Łączy nadajnik i odbiornik radarowy z oprogramowaniem wykorzystującym narzędzia sztucznej inteligencji do tego, by monitorować wnętrze samochodu. Zakończenie prac planowane jest na koniec roku.

Obecnie, ciekawym rozwiązaniem na rynku jest klamra SensorSafe. Mocowana do pasów bezpieczeństwa fotelika dziecięcego, łączy się z aplikacją w telefonie. Klamra monitoruje i jednocześnie wysyła ostrzeżenie na telefon, gdy:

  • pasy zostaną przez dziecko odpięte
  • temperatura w samochodzie będzie za wysoka lub za niska dla dziecka
  • dziecko pozostanie samo w samochodzie
  • podróż będzie za długa dla dziecka

"Magiczne butelki"

Kolektory do mleka, popularnie nazywane magicznymi butelkami, to niezbędnik każdej młodej mamy. Przede wszystkim w pierwszych dniach po porodzie. Kolektory pozwalają na odciąganie pokarmu z drugiej piersi, podczas karmienia noworodka. Zapobiegają też wyciekaniu mleka do wkładek laktacyjnych przy samoczynnym wypływie pokarmu.

Ilość pokarmu u każdej kobiety jest inna. Jego gromadzenie jest ważne, np. gdy z dzieckiem zostaje tata. Pokarm może być przechowywany w lodówce lub mrożony. Mleko matki, można stosować też do kąpieli noworodka lub wykorzystać jeśli zajdzie potrzeba podania leków.

Magiczne butelki w późniejszym etapie mogą służyć jako zwykłe laktatory.

Polecamy także:

Powstała gra, która pomaga dzieciom zarządzać gniewem i wybuchami złości

 

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera