X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

TIE: 97 proc. zabawek nie spełnia unijnych norm

20 Cze 2020
źródło: onet.pl, POLITICO

Stowarzyszenie Toy Industries of Europe (TIE) przeprowadziło badanie i ustaliło, że ponad 97 proc. z 193 zabawek zakupionych na największych platformach zakupowych online nie spełniało unijnych zasad bezpieczeństwa.

Badaniem objęto największe światowe sklepy online: Amazon, Alibabę, Wish oraz eBay w siedmiu krajach Europy Zachodniej.

Według opublikowanych wyników ponad 97 procent zabawek nie spełniało unijnych zasad bezpieczeństwa. 76 procent uznano za niebezpieczne. Dodatkowo dla większości z nich (83%) nie można było ustalić kto i gdzie je wyprodukował.

Podczas weryfikacji znaleziono niebezpieczne substancje w zabawkach do kąpieli i grzechotki z odłączającymi się częściami. Według raportu TIE jedynie Amazon jest platformą, która zgłasza "podejrzane" zabawki.

Branża zabawkarska domaga się zaostrzenia prawa unijnego

Branża dziecięca od dawna domaga się od Komisji Europejskiej zaostrzenia przepisów dotyczących produktów sprzedawanych w Internecie. Przede wszystkim zgłaszania i sprawdzania sprzedawców zewnętrznych, tak aby wykrywać niebezpieczne i nielegalne produkty.

Rynki online uznawane są za odgrywające ważną rolę w łańcuchu dostaw. Ale odpowiedzialność ponoszą wszyscy, tylko nie platformy – powiedziała dyrektor generalna TIE, Catherine Van Reeth.

Kolejne, nowe zaostrzenia przepisów, dotyczące bezpieczeństwa zakupów w sieci mają zostać przedstawione do końca roku, w ramach tak zwanego Aktu o Usługach Cyfrowych.

Autor: Daria Kania-Baran

***

Polecamy także:

KAS wykryła 3300 podrobionych zabawek!

KAS wykryła 3300 podrobionych zabawek!

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera