X
X
Menu główne
Menu kategorii
facebook

Zatrważające wyniki kontroli - UOKiK bierze pod lupę zabawki dla dzieci

09 listopad 2020
źródło: materiały prasowe

UOKiK podsumowuje efekty swoich ostatnich działań. W ponad połowie zabawek, które skontrolowano, wykryto nieprawidłowości, 21 z nich miało "niezgodności" konstrukcyjne.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli Inspekcji Handlowej, która sprawdziła zabawki dla maluchów i huśtawki. Z ustaleń kontrolerów wynika, że na 44 badane produkty aż w 28 wykryto nieprawidłowości. Co więcej, w 21 na 31 przebadanych laboratoryjnie zabawek i huśtawek wykryto niezgodności konstrukcyjne. Jak opisuje UOKiK:

"Huśtawki miały zbyt małą wytrzymałość na obciążenie, niewłaściwy system montażu, niewłaściwy lub brak systemu zabezpieczającego dziecko przed upadkiem. W przypadku zabawek zdarzały się niewłaściwe kształty i pękanie szwów".

Kontrola Izby Handlowej. Zakwestionowano gryzaki, grzechotki i huśtawki

UOKiK wskazuje, że skontrolowano łącznie 44 produkty, z czego wady wykryto w jednym gryzaku, czterech grzechotkach, aż 16 huśtawkach i trzech innych produktach, które opisano jako „inne”.

Najwięcej spośród zabawek pochodziło z Polski, bo aż 26. Także z kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych – 13. „Jednak biorąc pod uwagę stosunek wszystkich skontrolowanych wyrobów w podziale na dane państwo, do liczby zakwestionowanych, największy odsetek, bo aż 64 proc. ogółu produktów, stanowią zabawki pochodzące z Chin” – czytamy w wynikach kontroli.

Kontrola zabawek. Jakie niezgodności wykryto?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyliczył, jakie dokładnie wady wykrył w poszczególnych zabawkach. W przypadku huśtawek były to:

  • obecności otworów stwarzających niebezpieczeństwo uwięźnięcia głowy i szyi;
  • zaniżonej wysokości usytuowania nad siedziskiem drążka zabezpieczającego połączonego z paskiem krokowym;
  • wykonaniu węzłów przy montażu zabawki;
  • brak urządzenia zapobiegającego spadnięciu dziecka z siedziska;
  • zastosowanie niewłaściwego systemu montażu zabawki;
  • niedostatecznej wytrzymałości statycznej w związku z uszkodzeniem zespołu huśtawkowego – środek zawieszenia został odłączony od złączki zawieszenia;
  • obecności dostępnych drzazg na siedzisku, które stwarzają nadmierne zagrożenie zranieniem, biorąc pod uwagę przewidywany sposób użytkowania zabawki;
  • niewystarczającej wytrzymałości wyrobu (w trakcie obciążania masą 200 kg lina została odłączona od siedziska).

W innych zabawkach wykryto 7 niezgodności, które polegały na:

  1. niewłaściwym kształcie i geometrii zabawek;
  2. pęknięciu szwów zabawki, a w konsekwencji dostęp do jej wypełnienia.

Polecamy także:

Hurtownia zabawek z bogatym asortymentem - jak taką znaleźć?

Hurtownia zabawek - jak znaleźć tę najlepszą?

Opublikowane przez: Joanna Łuczkowska
x
Zapisz się do newslettera